Pandurii Târgu Jiu a pierdut, în deplasare, confruntarea cu Sportul Snagov, într-un
meci contând pentru etapa a 13-a din Liga 2. Formaţia clasată pe ultimul loc
s-a impus cu 3-2 şi înregistrează prima victorie în acest campionat. Golurile
echipei gorjene au fost marcate de Rasoveanu şi Lu Yuefeng. Pandurii rămân cu 7
puncte şi sunt pe locul 18, retrogradabil.

Pandurii a început mai bine jocul disputat la Buftea şi în minutul 21, cel mai tânăr jucător al echipei, Ovidiu Rasoveanu, a reuşit deschiderea scorului. După o fază de contraatac, mijlocaşul gorjean l-a driblat pe portarul Micle şi a trimis în poarta goală. Doar opt minute a condus Pandurii pe tabelă. În minutul 29, căpitanul Snagovului, Adrian Stoica, a restabilit egalitatea. Tot gazdele au fost cele care au punctat cinci minute mai târziu, în minutul 34, prin Cosmin Novac şi Snagovul a intrat la pauză cu avantaj minim pe tabelă, scor 2-1.

Scenariul s-a repetat şi în partea secundă. Jucătorii lui Adrian Bogoi au revenit ceva mai hotărâţi de la vestiare. După doar două minute de la reluarea părţii secunde, Lu Yuefeng, revenit ca titular după o suspendare, a restabilit egalitatea pe tabelă, 2-2. Snagovul a dat lovitura în minutul 68 prin Cristian Poştoarcă şi gazdele şi-au trecut în cont prima victorie din acest sezon.

Pandurii rămân pe locul 18, retrogradabil, cu doar 7 puncte acumulate şi aşteaptă etapa următoare, la inaugurare stadionului, meciul  cu Universitatae Cluj. Partida este programată pentru vineri, 25 octombrie, de la ora 18.00.

SPORTUL SNAGOV – PANDURII TÂRGU JIU
3-2

Stadion: CNAF Buftea iarbă (Buftea – Ilfov);

Arbitru: Andrei Baciu; Asistenţi: Mihăiţă Adrian Noroc şi Iulian Cătălin Brînză (toţi din Botoşani); Rezervă: Dumitru Robert Mormeci (Braşov); Observatori: Gheorghe Moise (Bucureşti) şi Dorinel Dincă (Călăraşi).

Sportul Snagov: Micle – Poştoarcă – Mocioacă, Ghidurea, Ad. Neacşu, Cos.